Apostille, co to jest?
Apostille jest wymagane do uznania ważności dokumentów, które mają być używane za granicą. Procedura ta poświadcza ważność podpisów, pieczęci, statusu osób. Dokumenty urzędowe z certyfikatem apostille zachowują ważność we wszystkich krajach będących stronami konwencji haskiej.
Państwa-Strony Konwencji zrezygnowały z wymogu pełnej legalizacji konsularnej dokumentów urzędowych i przeszły na uproszczoną procedurę apostille.
Istnieją podstawy prawne, które upraszczają lub anulują legalizację dokumentu, w wyniku czego apostille nie może być stosowane.
Apostille jest umieszczany:
– na dokumentach administracyjnych.
– na dokumentach dotyczących wykształcenia i tytułów naukowych.
– na dokumentach sądownictwa Ukrainy.
– na dokumentach organów prokuratury Ukrainy, organów wymiaru sprawiedliwości.
– na dokumentach wystawionych przez notariuszy publicznych i prywatnych.
– na urzędowych zaświadczeniach podpisanych przez osoby prywatne, takich jak urzędowe zaświadczenia o rejestracji dokumentu oraz podpisy urzędowe i poświadczone notarialnie.
Apostille umieszcza się na wniosek okaziciela dokumentu lub osoby podpisującej dokument. Zgodnie z konwencją haską z 1961 r. apostille musi być zgodne ze wzorem załączonym do konwencji. Apostille sporządza się w jednym z języków urzędowych Konwencji lub w języku narodowym państwa.